Jdi na obsah Jdi na menu
 


Motivy na vyříznutí v bočnici

19. 9. 2008

Úprava bočnice casu je tou nejčastější formou změny vzhledu počítače. Jistě tomuto faktu přispívá velikost bočnice (upravená bočnice připoutá pozornost), ale také její možnost odejmutí od počítače. Tedy abych to vysvětlil. Moddingem se zabývá mnoho lidí, avšak u většiny se jedná spíše o jakýsi softmodding, kdy se skříň upravuje bez razantnějšího zásahu, a nejlépe bez vyjmutí komponent. Tyto úpravy jsou jednoduché a rychlé, a proto je mnoho uživatelů pc upřednostňuje. A právě z tohoto hlediska je úprava bočnic velmi žádaná, neboť ji lze jednoduše odejmout od casu a v klidu na ní samostatně pracovat.

Mezi ty nejjednodužší úpravy bočnic patří nalepení nálepek a různých log. Další variantou je nástřik nějakého motivu, či celková změna barevného odstínu bočnice. Další úpravou je potom vyřezávání zvolených tvarů. Tato forma je velmi oblíbená a ve velké řadě případů i jednoduchá. Jednoduchost či složitost provedené závisí na zvoleném motivu a pracovních podmínkách. Nejjednodužší tvary, které jsou stále oblíbené jsou čtvercové či obdélníkové výřezy, kdy se většinová část bočnice promění v prosklenou plochu. S těmito výřezy se začalo již dávno v počátcích casemoddingu a stále se drží na špičce popularity. Ovšem s takto jednoduchými tvary žádnou slávu nenaděláte. Pokud však přesto prahnete po obyčejném hranatém tvaru, dobře si promyslete jak belké okno můžete maximálně vyřezat. Mnoho modderů by rádo vyřezalo okno co největší, ale narazí poté na malou pevnost bočnice, či špatný systém uchycení. Pro maximální výřezy se tedy obecně nedoporučuje menší vzdálenost od okraje než 20 mm. Už i tento rozměr je dost extrémním případem a proto se nejčastěji používá vzdálenost od 30 mm výše. Říkáte si proč? Úchytové systémy casů mají totiž na konstrukci skříně standartně šířku kolem 15 mm. To tedy znamená, že když uděláte výřez se vzdáleností 20 mm od kraje, zbyde vám na přidělání výplně (sklo, plexi, perforovaný materiál) pouhých 5 mm. A v tom je právě problém. Pěti milimetrový spoj nevykazuje potřebné pevnostní vlastnosti. Ať již při použití lepícího, či šroubového spojovacího materiálu, tak jak tak, je tato plocha na hraně minimální požadované pevnosti. Možnou úpravou tohoto problému je snížení lemu na konstrukci casu (zachycovací systém pro háčky bočnice je většinou zhruba v polovině lemu, tedy můzeme si dovolit lem zúžit pokud to technicky dovoluje). Další možností je celková změna systému uchycení bočnice ke skříni (uchycení na pouhých dvous tranách, například panty + magnet).

Při vyřezávání bočnic panuje také otázka zda nebude po vyřezání málo pevná a nebude mít tendenci se kroutit. To záleží právě na zvoleném odstupu od hrany bočnice a především potom na způsobu uchycení a pevnosti vlastní výplně. Zvolíte-li výřez s 20mm mezerou k tomu použijete 2 mm plexi, je jisté, že bude bočnice velmi málo pevná a bude se kroutit. Pokud máte zybtek konstrukce skříně pevný a s bočnicí nebudete hrubě zacházet, je však i tento způsob použitelný, protože konstrukce skříně bočnice přichytí a dostatečně zpevní. Je to však právě jeden z extrémních případů. Pro zajištění dostatečné pevnosti se doporučují výplně s tloušťkou kolem 4 mm. tyto mají samy dost velkou pevnost, a dokáží “podržet” i velmi vyřezanou bočnici. Při použití dostatečné tloušťky výplně se tedy nemusíte bát malé pevnosti bočnic. Dalším prvkem v otázce pevnosti je minimální tloušťka pásků vzniklých vyřezáním motivu. Tímto mám na mysli pásky umístěné uvnitř výřezu, tedy přechody mezi prvky motivu. U těch je téměř jedno jakou tloušťku budou mít, pokud budou následně připevněny k dostatečně silné výplni. Problém u těchto pásků nastává spíše ve chvíli vyřezávání, kdy je nutné dbát na dokonalé upevnění řezané bočnice a nejlépe i jednotlivých pásků. Pokud toto nedodržíte, dojde ke zkroucení materiálu, které se již těžko vrací do původní podoby bez viditelného poškození. Při takto tenkých páscích také není vhodné používat pro vyřezávání přímočarou pilku, která se snaží svým ozubením materiál neustále křivit, ale lepší volbou je přímá bruska.

Právě z důvodu možnosti pokřivění při vyřezávání je potom vhodné při velmi malých tloušťkách výřez v daném místě neprovádět. Hlavním pravidlem pro výřez tenkostěnných motivů je však již zmiňované dokonalé upevnění několika svěrkami k podkladu. Pokud i tak chcete docílit výřezu s extrémně tenkými přechody, nechte si raději práci provést ve firmě zabývající se řezáním laserem nebo vodním paprskem. S těmito stroji lze bez jakéhokoli poškození dosáhnout obzvláště slabých stěn přechodů. Musíte však i tak myslet na to, aby vám na tloušče pásku vznikla dostatečná plocha pro připevnění k výplni.

A protože je dnešní článek o vyřezávání motivů, představíme si také několik prvků, které si můžete do bočnice svého pc vyřezat. Tyto motivy jsou od XPM, ale jistě se nadále ještě nějakými dalšími motivy budeme zabývat aby jste si měli z čeho vybírat.

Těmi nejzákladnějšími výřezi používanými na casu jsou otvory pro ventilátory. Ty se vyřezávají buč standartně kulatě, nebo ve formě osmihranu. Samozřejmě kreativitě se meze nekladou, a proto mohou díry pro fany mít tvar jakýkoli.

Pro vyřezávání otvorů pro fany si můžete stáhnout návrhy výřezů, které jste mohli najít již na pctuningu. Teč je umisťuji i sem na web, aby se zase neztratili. Takže si je můžete stáhnout tady.

Vybrat si ty správné motivy pro svůj case můžete také na webech s obrázky pro airbrush, tetování, či weby schraňující všemožná loga. Jedním z těchto webů je například webchantier