Jdi na obsah Jdi na menu
 


UV světla

18. 9. 2008

Teorie UV světla

Pokud jste se někdy setkali s UV zářivkou, tak vás jistě zajímalo, proč bílé látky (rozuměj bíle zbarvené materiály) svítí. Jestliže znáte základní fyzikální zákony (střední škola), tak je to velmi snadné na pochopení. Mnoho látek fluoreskuje - přijme UV světlo (jeho vlnová délka je menší než 400nm), které má díky kratší vlnové délce fotony s větší energií a vydá světlo viditelné s delší vlnovou délkou (fotony o energii menší než bylo UV světlo). Tím se stane, že ve tmě září různé předměty pestrými barvami. Jasné barvy (zvláště modrou a fialovou) dávají nejrůznější bělidla, co se dávají do prádla při praní. Proto vám bude bílá košile třeba oslnivě bleděmodře zářit. Ale pozor, tuk a pot taky fluoreskují, zpravidla se mastné fleky projeví na jásavě modrém podkladu jako žlutavé skvrny, nikterak půvabné.


Větráčky... aneb chladíme & svítíme

Každý začínající "tuningář", který chce osvětlit vnitřek skříně, první čím se vybaví jsou právě svítící větráčky. Existuje nespočet typů. Od prostých, které osvětluje klasická LED dioda, přes rafinovanější, které mění svojí barvu respektive intenzitu světla vzhledem k otáčkám, až po vybavené UV trubicí. První jsou samozřejmě nejlevnější a i méně zkušený člověk si dokáže takový sám vyrobit. Naopak s UV trubicí jsou na výrobu velmi složité. Nejen, že byste si museli pořídit patřičně dlouhou a ohebnou UV trubici, ale i tzv. invertor, který zajišťuje patřičné napájení pro trubici. Jeho výroba už zase taková hračka není, každopádně je zde možnost koupit tuto součástku samostatně. Dneska se zaměříme na první a poslední z vyjmenovaných.

LED diodové větráčky mají obrovskou výhodu v tom, že prakticky vůbec nehřejí a jejich životnost je opravdu vysoká (dříve se zničí samotný větrák, než by přestaly svítit diody). Kladem je samozřejmě také jejich cena. Ta se pohybuje kolem 200,- korun (samozřejmě záleží jak kvalitní a jak velký větrák chcete). Naopak nevýhodou je malá svítivost (tím myslím, že málo osvětlují ostatní komponenty), to se dá ovšem vyřešit samostatnou UV trubicí.


UV větráčky jsou na tom zcela jinak. UV trubice docela dost hřeje (nehledě na invertor), její životnost je o dost kratší, ale ne nedostatečná (obvyklá životnost je kolem dvou let nepřetržitého svícení). Další nevýhodou (jestli se tomu tak dá říkat) je vyšší cena, ta je kolem 300,- za větrák bez invertoru a kolem 400,- s ním. Invertor je obvykle v provedení pro dvě a více trubic. Nemusíte tedy kupovat pro každý ventilátor zvlášť. Výhodou je osvětlení i ostatních komponent, které jsou UV citlivé.


Jistě jste si všimli, že UV světlo hodně změní barvu celého větráčku. U téměř červeného je barva při zapnutém světle oranžová až žlutá. S tím je potřeba počítat již při nákupu a navrhování vnitřku skříně.

Větrákový adaptér (redukce) z 60 na 80 mm se hodí v případě, že máte někde prostor pro osazení ventilátorem o průměru 60 mm, ale vy byste jej raději osadili ventilátorem o průměru 80 mm. Díky tomu byste totiž mohli docílit celkově nejen většího průtoku vzduchu (a tím pádem účinnějšího chlazení), ale hlavně také nižší hlučnosti, protože při stejném průtoku vzduchu je rychlost otáček většího ventilátoru samozřejmě nižší, než v případě toho menšího (v tomto případě toho o průměru 60 mm). A když už je řeč o UV osvětlení, proč tento adaptér též nemít UV reaktivní? I tato možnost tu jak vidíte je.


UV trubice... budiž světlo!

Ke každému casetuningu neodmyslitelně patří i samotné UV osvětlení. Jeho hlavním a jediným úkolem je osvítit vnitřek bedny, respektive zvýraznit kabely a jiné UV citlivé materiály, jako je papír (štítky na HDD, optických mechanikách a přídavných kartách). Veškeré tyto věci jsou k dobru a jsme za ně rádi, že jsou vidět. Musíte si ovšem uvědomit, že UV světlo zvýrazní také prach! Takže udržet čistotu ve skříni nebude tak jednoduché, jako tomu bylo doposud.

Za upozornění jistě stojí i fakt, že UV trubice (stejně jako UV větráčky) hřejí a pokud nemáte vyřešené odvětrání, tak se teplota uvnitř skříně může zvednout i o několik stupňů. Umístění UV trubice je velmi jednoduché. Stačí jí položit popř. upevnit na dno skříně. Nemusíte se bát, že by například grafické karta zastínila vše co je nad ní. Jako každé světlo s i UV odráží a tak osvětlí vše co je třeba.


Speciální svítící trubice

Samozřejmě existují i další druhy svítících trubic, nejen UV. Většina těchto trubic, ale nevyzařuje UV světlo, takže jde spíše o vzhledový doplněk. Její umístění je určitě velmi důležité. Nejde jí jen tak položit na dno skříně jako tomu je u klasické UV trubice. Chce si to promyslet a zkontrolovat si při nákupu jakým způsobem je trubice přichycována ke kostře počítače.

Variant těchto trubic je mnoho. Od klasických různobarevných, přes vícebarevné až po extravagantní v podobě světelného blesku či bublající vody. My jsme měli k dispozici bleskovou v modré barvě. Bohužel její focení není tak jednoduché. Pokud jsem použil krátký čas = je vidět jen samotný "blesk" nebo dlouhý čas = je vidět celá trubice, ale "blesk" je rozmazaný. Další možností je fotit za světla, to však nevystihne její hlavní funkci a to je osvětlování.


Proto jsme posléze udělali za tmy několik fotek této trubice hned za sebou a pro názornou ukázku pohybu "blesku" jsme 4 snímky sloučili do jednoho výsledného, který by měl posloužit jako názorná ukázka toho, že tento prvek je opravdu něčím extra.


UV IDE kabely

Ačkoli se to zdá zbytečné, tak vězte, že není. Takový svítící kabel uvnitř počítače dokáže zaujmout nejen vaši babičku. Na druhou stranu pokud použijete dva tyto "na sebe upozorňující kabely" a jeden z nich použijete pro HDD (čili v případech více mechanik podivně zakroucený, aby šel vůbec zapojit jak potřebujeme), tak to zrovna dvakrát vábně nevypadá, jelikož ona změť která vznikne, je posléze výrazně na očích. Cena těchto kabelů je jen o něco málo vyšší než klasických kulatých IDE kabelů.


Laser LED diody

Pro nejméně majetné tuningáře jsou zde diody s velkou svítivostí, velmi malou spotřebou a obrovskou životností. Na druhou stranu její umístění, tak aby plnily alespoň nějakou funkci je velmi složité a hodí se jen do skříně kde nic jiného nesvítí. Hodí se k osvětlení jedné komponenty (např. chladič procesoru). Na osvětlení celého vnitřku počítače se ale rozhodně nehodí. Dále chci upozornit, že tento kousek neobsahuje vypínač, takže je na místě vytvořit nějaký ten "homemade".

Pro porovnání - předešlý snímek zachycuje tento prvek vybavený LEDkami vyzařujícími UV světlo a následuje druhý kousek vybavený LEDkami produkujícími běžné světlo ve třech odlišných barevných odstínech (už ale nejde samozřejmě o UV).

Tímto bych zakončil první kapitolu. V té další se podíváme na praktické využití a montáž do počítače.


Popis montáže větráčků snad není ani potřeba. Jen upozorním na to, že ventilátory s UV světlem potřebují, krom klasického napájecího konektoru na desce, i jeden volný napájecí HDD konektor pro zapojení invertoru. Vypínač je v tomto případě určen jako záslepka pro PCI karty, samozřejmě zkušenější člověk si pohraje a vyvede si vypínač třeba na čelní panel skříně.

Montáž UV trubic a ostatního osvětlení již tak jednoduchá není. Většina je řešena přes šroubky, které jsou sice součástí balení, ovšem je nutno počítat s nějakou tou úpravou skříně v podobě vyvrtání děr (nebo si ohlídat rozteč a přimontovat třeba k bočnici). Další variantou, kterou výrobci používají, je nalepovací suchý zip. Zní to velmi pěkně, ovšem praxe je již jiná. Samotný suchý zip je dost vysoký a po nalepení a přichycení zařízení to nevypadá zrovna dvakrát krásně.

Jako skříň jsme zvolili 3R System NEON Light, pouze jsme použili jinou bočnici (doufáme, že vhodnější - ta původní byla totiž mírně do zelena jak můžete na následujícím obrázku sami vidět). Tak a bez dalších plků se pojďme podívat na to, jak to dopadlo.


Takto vypadá skříň plná světélek, ale vypnutá :-)


A takto po zapnutí + vybavená novou bočnicí

Hned po zapnutí jsem si všiml jak se oranžový IDE kabel nehodí k ostatnímu vybavení. Vyměnil jsem ho tedy za světle modrý, ovšem druhý klasický (necitlivý na UV) jsem ponechal - tím jak je zakroucený tak nevypadá UV kabel nijak pěkně.

Jistě sami uznáte, že modrý kabel je daleko výraznější a do celkově lépe zapadá do skříně.Teď jsem pro Vás připravil takovou malou hru světel. Na prvním obrázku jsou zapnuta všechna světla (UV větráčky i UV trubice). Druhý prezentuje jen UV trubici a poslední jen větráčky.

Stále jistě hledáte nějakou tu speciální trubici. Nebojte, nezapomněl jsem na ni. Bohužel její montáž do této skříně nebyla zas tak snadná a nějaké vrtání, či jiné fyzické úpravy jsem si nemohl na půjčeném kousku dovolit. Takže po pár hodinách manipulování, zkoušení a práce s izolepou jsem dospěl k takovémuto výsledku.

Jak jsem již psal tak vyfotit "bleskovou" trubici není jednoduché a tak zde je vidět jako obyčejná svítící trubice. Na další fotce ukážu jak vypadá osvětlení kolem větráčku pod zdrojem a před disky.